Klicka här för att komma tillbaka till startsidan!  
Engelska.gifSvenska.gif Spanska.gif Polska.gif Ryska.gifKinesiska.gifPersiska.gifArabiska.gifFranska.gif

Kontakta oss
Internationella biblioteket ligger på Odengatan 59, mitt i centrala Stockholm. Om du åker kommunalt kan du ta tunnelbanan till Odenplan. Du kan också ta buss till hållplats Stadsbiblioteket. Mer information om busslinjer och tidtabeller hittar du hos SL.

Postadress:
Internationella biblioteket
113 80 Stockholm

Telefon:
Plan 1: 08-508 31 288
Plan 2: 08-508 31 289
Lånecentralen: 08-508 31 216
E-postfrågor: ib.ssb@stockholm.se
Fax: 08-508 31 240

SSB:s kundtjänst:
Telefon: 08-508 30 900
E-postadress: kundtjanst.ssb@stockholm.se

Om du arbetar på bibliotek och vill göra en depositionsbeställning, klicka här!

Internationella bibliotekets chef
Larry Lempert
Telefon: 08-508 31 220
E-postadress: larry.lempert@stockholm.se

Utvecklingsledare för IBLC
Junko Söderman
Telefon: 08-508 311 95
E-postadress: Junko.soderman@stockholm.se 

Utvecklingsledare för media och katalog

Harriet Lacksten

Telefon: 08-508 312 35

E-postadress: harriet.lacksten@stockholm.se

 

Utvecklingsledare för IBLC:s verksamhet mot gymnasiebibliotek

Charlotte Hansén-Goobar
Telefon: 08-508 31 237
E-postadress: charlotte.goobar@stockholm.se

Sidansvarig för Interbib.se

Elisabet Risberg

Telefon: 08-508 311 28

E-postadress: elisabet.risberg@stockholm.se

 

Bokning av visningar och besök

Margareta Gunnarsson

Telefon: 08-508 31 186

E-postadress: margareta.gunnarsson@stockholm.se

 

Programansvariga

Svante Henckel
Telefon: 08-508 312 92
E-postadress: svante.henckel@stockholm.se

 

Charlotte Hansén-Goobar
Telefon: 08-508 31 237
E-postadress: charlotte.goobar@stockholm.se

 

Krav:
Om du har fått krav på en bok och har frågor om det kan du maila
ibkrav.ssb@stockholm.se eller ringa 08-508 31 296 och lämna ett meddelande, så kommer vi att kontakta dig så snart som möjligt.

Har du synpunkter? Klicka här.

 

 
Visa den här sidan på:

 


Internationella Biblioteket
Odengatan 59
113 80 Stockholm 
www.interbib.se swedish Sidansvarig:Elisabet Risberg